MOK Czerwionka-Leszczyny
WITAMY W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY W CZERWIONCE-LESZCZYNACH. ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z NASZEJ BOGATEJ OFERTY KULTURALNEJ.


Galeria:
losowa fotka

Zespół Śpiewaczy Stanowiczanki

"Stanowiczanki"

Zespół istnieje już 30 lat. W 1975 roku, w trakcie przygotowań do Turnieju Wsi, zawiązała się grupa śpiewających członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Stanowicach.
W ramach prezentacji wsi śpiewały stare pieśni zapamiętane z dzieciństwa. Po turnieju panie spotykały się w dalszym ciągu, a wreszcie postanowiły założyć zespół śpiewaczy.

Założycielką, a następnie kierowniczką zespołu od początku była Pani Maria Stanięda, ówczesna przewodnicząca KGW w Stanowicach. Przez wiele lat pełniła tę funkcję z powodzeniem. Obecnie kierownikiem Zespołu jest Elfryda Lanuszna, która wiele starań wkłada w podtrzymanie istnienia zespołu. Przed 30 laty skład zespołu stanowiły Panie: Krystyna Grudniak, Anna Piekarczyk, Maria Jaromin, Urszula Tic, Anna Kuczera, Eugenia Miketa, Maria Stanięda.

Panie uczyły się ciągle nowych piosenek. Każda z członkiń pytała znajomych, dziadków
i starszych krewnych o stare, zapomniane piosenki. Obecnie w swoim dorobku mają ok.
100 pieśni.
Przez te wszystkie lata zespołowi przygrywali: Bogusława Piwowarczyk,
Piotr Cybułka, Stefania Penkała, Irena Pogocka, Stanisław Szary, Gerard Cyroń, Anna Jędrzejak. Od 1996 roku do dnia dzisiejszego zespołem opiekuje się Wiktor Kowol.

Zespół bierze czynny udział w uświetnianiu różnych uroczystości, np.: Święto Wsi Polskiej, Turniej Wsi, Dni Leszczyn, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Seniora, dożynki, wszystkie uroczystości państwowe w naszej gminie, a także uroczystości kościelne. Brał udział w Sobótkach Zagłębiowskich w Będzinie, wielokrotnie w przeglądach: Zespołów Regionalnych w Chorzowie, Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich w Łaziskach, Zespołów Ludowych w Czechowicach, Górniczych Orkiestr Dętych w Buku, Zespołów Artystycznych w Żorach, Mysłowicach, Wodzisławiu. Istotnym wydarzeniem był coroczny udział w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Na jednej z takich imprez Stanowiczanki otrzymały zaproszenie do udziału w warsztatach śpiewaczych. W przeglądzie organizowanym w ramach Dni Leszczyn w 1990 roku, pod opieką Anny Jędrzejak zdobyły I miejsce i puchar Burmistrza. W 2001 roku, w Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych "Brenna 2001",

Stanowiczanki wyśpiewały wyróżnienie i nagrodę pieniężną.
Zdobyta w Brennej popularność zaowocowała zaproszeniami do występów nawet na uroczystościach weselnych. Często także swoimi pieśniami uświetniały "Dni Otwartych Drzwi" w Centrum Doradztwa Rolniczego w Mikołowie - Śmiłowicach. Utorowały w ten sposób drogę innym zespołom z terenów Czerwionki- Leszczyn. W 2002 roku pieśni Stanowiczanek, wraz z innymi, zostały utrwalone na płycie wydanej staraniem Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce - Leszczynach.
Obecnie Stanowiczanki występują w składzie: Stefania Penkała, Róża Cieśla, Małgorzata Biela, Anna Kuczera, Aniela Nalepa, Regina Potempa, Elfryda Lanuszna, Zofia Domin, Adela Tumułka, Lidia Stanięda.
24 listopada 2005 roku, najstarszy zespół w gminie, świętował 30 lecie istnienia.

W siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Wolności odbyła się uroczystość
z udziałem władz Gminy i Miasta a także sołectwa Stanowice. Obecne były też inne zaprzyjaźnione zespoły śpiewacze. Inicjatorką i gospodynią imprezy była Pani Mariola Czajkowska - dyrektor MOK. Jubilatki otrzymały pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za "ukazywanie piękna i bogactwa pieśni, gwary, obyczajów i obrzędów Górnego Śląska". Oby jak najdłużej.

29 grudnia 2005 roku zespół wyróżniony został statuetką "Karolinka" przyznawaną za wybitne zasługi i osiągnięcia dla gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, stojącej na bryle węgla

44-230 Czerwionka-Leszczyny
ul. Wolności 2
tel.: (32) 431 89 55

BIP

© Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce Leszczynach 2006
tel. / fax: 032 4311634, 032 4318955 / polityka prywatności

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij