Świetlica w Dębieńsku

Świetlica w Dębieńsku działa w pomieszczeniach Domu Katechetycznego przy ul. Borowej i jest prowadzona jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

Placówka ta jest wyjątkowym miejscem, przeznaczonym dla dzieci i ich rodziców – mieszkańców dzielnicy Dębieńsko. Powstała z potrzeby stworzenia wyjątkowego miejsca przeznaczonego do zabawy i umożliwiającego twórczy rozwój. Świetlica dysponuje dwoma pomieszczeniami – dużą salą oraz mniejszą salką z „piłkarzykami” oraz stołem do tenisa stołowego, a także pełnym węzłem sanitarnym. Placówka to miejsce, w którym dzieciom zapewnione jest indywidualne podejście, a szeroka oferta zajęć sprawia, że miło spędzają one czas po zajęciach szkolnych. Głównym celem świetlicy jest organizowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z Dębieńska.

Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 6-15 lat i odbywają się w poniedziałki od 14.00 do 18.00 oraz we wtorki od 13.00 do 17.00. W placówce organizowane są zajęcia mające na celu rozwijanie zdolności i zainteresowań dzieci oraz integrację grupy.

Rodzaje zajęć prowadzone w świetlicy:

  • plastyczne,
  • rękodzieła,
  • robienia biżuterii,
  • gry i zabawy ruchowe,
  • gry świetlicowe,
  • zabawy umysłowe,
  • zajęcia rekreacyjno-turystyczne – wycieczki rowerowe,
  • zabawy towarzyskie,
  • konkursy.

Podczas spotkań w świetlicy dzieci uczą się m.in.: rysunku, rysowania ołówkiem i gumką, świecą oraz nitką, malowania na gazie, cukrem i kawą oraz plasteliną. Poznają nowe techniki artystyczne, wykonują przedmioty z gliny, masy papierowej oraz plasteliny, tworzą biżuterię z modeliny czy półfabrykatów jubilerskich. Uczą się robienia zabawek z materiałów wtórnych, przedmiotów z papieru, bibuły oraz brystolu. Podczas zajęć powstają piękne i unikatowe ozdoby świąteczne, kartki okolicznościowe i świąteczne. Uczestnicy doskonalą technikę tworzenia obrazów z kolorowych pasków papieru – iris folding, obrazów wyklejanych bibułą z elementami orgiami, obrazów z guzików, technikę malowania obrazków z piasku, malowania witraży. Jeden raz w tygodniu organizowane są zajęcia kulinarne, podczas których dzieci pieką ciasteczka, robią sałatki, desery, kanapki, gotują tradycyjne dania, takie jak zupa, bigos czy żur.

W ciągu roku pracownicy świetlicy organizują wycieczki rowerowe i piesze, które są okazją do poznania bliższej i dalszej okolicy. W okresie ferii zimowych i wakacji letnich przygotowywana jest ciekawa oferta zajęć i atrakcji dla tych, którzy spędzają ten czas w domu.

Działalność Świetlicy w Dębieńsku jest zawieszona.