XIII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich
Category:Bez kategorii„GWARA ŚLĄSKA NA WESOŁO”
24 stycznia 2021, godz. 16.00
Dziękujemy wszystkim za oddane głosy pod filmem.
Nagrodę Internautów 2021 otrzymuje
Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach
Gratulujemy
oglądaj tutaj ???
W programie:
Prezentacje konkurencji turniejowych:
– Scenka kabaretowa „O czym gowiedź rozprawio”,
– Piosenka o ziemi.
Turniej poprowadzi Czesław Żemła.
Udział biorą:
– Stowarzyszenie Koło Gospodyń Czuchów,
– Koło Gospodyń Wiejskich w Dębieńsku,
– Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach.
Turniej odbywa się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego.
Organizatorzy:
– Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach,
– Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku.
Tematy przygotowała Jadwiga Gajewska.
Głosowanie na poszczególne Koła Gospodyń odbędzie się w komentarzach pod filmem na Facebooku i YouTube od 24 do 26 stycznia 2021, do godz. 20.00.
Ogłoszenie wyników 27 stycznia 2021 o godz. 12.00.
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Czuchów jest kontynuatorem Koła Gospodyń Wiejskich w Czuchowie, które powstało w 2010 roku. W swoich szeregach skupia panie działające na rzecz społeczności Czuchowa oraz całej Gminy. Od 10 lat Koło bierze udział w większości imprez organizowanych w naszej Gminie, takich jak „Święto Makówek”, „Jarmark Wielkanocny” , „Industriada” czy „Gwara śląska na wesoło”. Brało również udział m.in. w Dożynkach Wojewódzkich w Łukowie Śląskim, zajmując II miejsce w konkursie na najpiękniejsza Koronę Dożynkową. Uczestniczyło w różnych konkursach kulinarnych, zajmując czołowe miejsca, m.in. dwa razy I miejsce na „Festiwalu Żuru” w Stanicy. W 2016 roku Koło zdobyło II miejsce w plebiscycie na „Najpopularniejsze KGW z województwa śląskiego”. Brało udział w sesjach do kalendarzy promocyjnych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, co było nowym doświadczeniem dla członkiń Koła. Dbając o śląską tradycję i język KGW organizuje tzw. trzaskanie szkła przed weselami oraz szkubanie pierza (nagrane przez TVP Katowice). Współpracuje z przedszkolami i szkołami. Koło organizuje biesiady, cykle spotkań „Bądź piękna”, stoły wielkanocne wpisując się na stałe w działalność na rzecz społeczności Czuchowa. Działalność w Kole Gospodyń daje jego członkiniom wiele radości i satysfakcji.
Koło Gospodyń Wiejskich w Dębieńsku istnieje od 1959 roku. Jego pierwszą przewodniczącą była Maria Knopik, a następną Anna Ogerman. Przez wszystkie lata Koło współpracowało z miejscowymi organizacjami oraz uczestniczyło we wszystkich wydarzeniach na terenie Gminy i poza nią. Na uwagę zasługują liczne sukcesy w przeglądach i konkursach. W 2007 roku Koło zdobyło I miejsce w powiatowym konkursie na koronę dożynkową, a w Turnieju „Gwara śląska na wesoło” trzykrotnie zajmowało I miejsce. Brało udział w XVI edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulturalne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, zdobywając nagrodę „Perła 2016” w kategorii Potrawy regionalne – Województwo Śląskie za „Wodzionke i karminadle z ciaper kapustą”. Ponadto KGW uczestniczyło w programie z udziałem Remigiusza Rączki „Gotowanie na ekranie” oraz brało udział w nagraniu płyty pt. „Komunijo”, które miało miejsce w Izbie Tradycji w Czerwionce-Leszczynach. W 2017 r. KGW Dębieńsko zostało uhonorowane statuetką „Karolinka” przyznawaną za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W 2018 r. reprezentowało gminę, przedstawiając koronę dożynkową na Dożynkach Powiatowych w Świerklanach. Uczestniczyło w turnieju „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu” w Chorzowie oraz w krajowym konkursie „Bitwa regionów – Bitwa na smaki” w Myślęcinku. Zwieńczeniem tego konkursu był wyjazd na Dożynki Prezydenckie do Spały. Panie z Koła brały udział w projekcie „Nasz kalendarz” oraz w kiermaszach wielkanocnych i jarmarkach bożonarodzeniowych organizowanych w naszej gminie, a także w mieście partnerskim – Sokołowie Podlaskim. To tylko niektóre osiągnięcia Koła, które w 2019 roku obchodziło jubileusz 60-lecia. Obecnie Koło skupia 30 pań, którymi kieruje Bożena Krzyżowska.
Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach powstało w 1958 i działało do rozwiązania Kółka Rolniczego. W 2010 roku nastąpiła jego reaktywacja. Od tego czasu z niespotykaną werwą Koło uczestniczy niemal we wszystkich wydarzeniach organizowanych w naszej Gminie oraz poza nią. Gospodynie organizowały dla dzieci i młodzieży m.in. warsztaty wielkanocne, warsztaty robienia makaronu oraz pączków. Z kolei dla seniorów panie każdego roku organizują tzw „ostatki” oraz współorganizują spotkania opłatkowe. Gospodynie aktywnie uczestniczą w festynach szkolnych i strażackich, dożynkach, jarmarkach, „Industriadzie” oraz Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. KGW w Książenicach może poszczycić się licznymi osiągnięciami, zwłaszcza w dziedzinie kulinarnej. Na „Festiwalu Żuru” w Stanicy dwukrotnie zdobyło tytuł pierwszego żuroklety. Podobnie na Festiwalu Ogórka w Wilczej, zdobywając nagrody za ogórkowe smaki. Koło zdobyło także pierwsze miejsce za tradycyjną potrawę wigilijną w Prudniku. W Licheniu Starym otrzymały nagrodę za sernik z dynią podczas IX Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich, zaś ich makówki znane są niemal połowie Ślązaków. Koło udzielało wywiadu dla Nowin Rybnickich oraz tygodnika Poradnik Rolniczy. Zostało także zaproszone do radia Silesia. Od 2018 roku Koło jest zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie korzysta z dotacji finansowych, przeznaczając je na rozwój kultury ludowej oraz na upowszechnianie i rozwój form współdziałania. Koło ma wiele nowych pomysłów, które ma nadzieję zrealizować w tym roku.